Jump to content
mark jannsen

Parere despre Mastifful tibetan din Europa si cel din China

Recommended Posts

Salutare toata lumea , astazi as vrea sa deschid o discutie foarte interesanta si anume despre Mastifull Tibetan care se gaseste in Europa (si in special in romania) si cel din china original . As vrea sa va intreb ce parere aveti despre mastifii de la noi din tara fata de cei originali din china , eu nu imi pot explica cum de cei vazuti in romania si in europa au parul mult mai mic decat cei din china , nu sunt agresi deloc fata de cei din china care sunt foarte agresiv , de marime nici nu mai zic. Am tot urmarit crescatori din romania ce au mastifii tibetani , intradevar frumosi dar destul de diferiti fata de cei din china , in plus in romania nu am vazut inca acea culoare frumoasa a mastifului original din china , si anume acel rosu deschid spre caramiziu o culoare superba dupa parerea mea. acum ceva vreme am citit pe internet cum ca acum cativa ani buni ungurii au creat un fake al mastifului tibetan , un mix intre rottweiller si ciobanesc caucazian care a avut destul de mare succes dupa cativa ani de la creeare si dupa mai multe imperecheri intre produsii caucazianului cu rottweiler . voi ce credeti despre aceasta idee? este adevarata sau doar un simplu mit , am citit un articol din ungaria in care se vorbea despre succesul mastifullui tibetan fake produs de ei , care se vindea cu succes in intreaga europa ca un mastiff tibetan pur , dar care era departe de acesta , cei mai multi cumparatori de mastiff tibetan fake produs de unguri din incrucisarea de rottweiler si caucazian au fost englezii , olandezii , italieni , dar pe la finalul topului se afla si romania , voi ce credeti ? mastifii tibetani de la noi din tara sunt cei fake produsi in ungaria? parerea mea este ca sunt multi astfel de caini la noi in tara , dar poate si originali importanti direct de la sursa din china dar din pacate foarte putini . am sa postez si cateva poze cu cativa mastifi de la noi din tara vanduti pe olx sau postati pe diverse grupuri de mastiff tibetan din romania , diferenta dintre acestia este foarte evidenta , marea majoritate de mastiff tibetat existenti in romania si chiar si in europa sunt mai mici decat cei originali , de multe ori culoarea difera , dar si temperamentul , din ce am vazut in romania nu prea sunt mastiffi tibetani agresivi , in schimb in china marea majoritate ai mastifilor tibetani sunt foarte agresivi . va rog sa imi lasati si parerile voaste mai jos ca un raspuns la acest topic 

6eb08482de08df42e6a182257255d727.jpg

mastiff-tibetan-rase-de-caini.jpg

Tibetan-Mastiff-2.jpg

unnamed.png

tibetanmastiffsf5.jpg

12276871_mastiff-tibetan_4.jpg

tibetan-mastiff.jpg

12276871_mastiff-tibetan_1.jpg

tibetan-mastiff-260nw-361284125.webp